Powtórka z japońskiego - bezpłatne materiały

10 bezpłatnych PDF do nauki języka japońskiego [Wszystkie poziomy]

Ćwiczenia do nauki języka japońskiego na poziomie szkoły podstawowej

Pierwsza część materiałów zawiera znaki i zadania na poziomie szkoły podstawowej. Z tego powodu, materiał dotyczy zarówno osób początkujących, jak i tych na ugruntowanym poziomie podstawowym. W niektórych przypadkach zahacza nawet o poziom średniozaawansowany. Spróbujcie swoich sił i zobaczcie, które klasy w Japonii skończylibyście z powodzeniem. 

  • Nauka hiragany

Ten zestaw zadań pomaga przestawiać się między czytaniem hiraganą a romaji. Dobre dla początkujących~!

Dopiero poznajesz hiraganę? Zacznij tutaj: 

  • Ćwiczenia z katakany 

Z tym zestawem ćwiczeń nauczysz się szybko przestawiać między hiraganą a katakaną. Materiał na poziomie japońskiej I i II klasy szkoły podstawowej.

A dla tych, którzy nie znają jeszcze wszystkich znaków katakany sprawdzą się bardziej początkujące ćwiczenia. Książka „Powtórka z katakany” dostępna jest tutaj:

  • Podstawowy trening czytania po japońsku

Nie masz pojęcia jak czytać po japońsku? Zacznij od „Japońskich czytanek dla początkujących”. A jeśli czujesz się już na poziomie między N5 a N4, możesz spokojnie przymierzyć się do zestawu pod linkiem. 41 stron na poziomie I-II klasy japońskiej podstawówki.

Jeśli dopiero zaczynasz naukę japońskiego, to poniższy zestaw czytanek, z pierwszymi słówkami i wyrażeniami w języku japońskim będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni:

  • Kanji i słownictwo japońskie dla średniozaawansowanych

Krótki i przyjemny materiał na poziomie III-IV klasy szkoły podstawowej. Przybliża umiejętność korzystania z japońskiego słownika, a także wyłapywanie radykałów (tzw. kluczy lub elementów kanji) i wyrażeń na poziomie JLPT N4 i N3. 

  • Nauka czytania po japońsku dla średniozaawansowanych

Z tym plikiem potrenujesz czytanie po japońsku na poziomie V-VI klasy szkoły podstawowej. Ma 34 strony i powinny docenić go osoby pomiędzy JLPT N4 a mocnym N3. Zaczyna się niepozornie, od odgłosów zwierząt, ale później przechodzi do nauki bardziej codziennych wyrażeń. 

  • Dla ciekawych: matematyka po japońsku (podstawowe działania i zegarek)

Prawie 60 stron matematyki po japońsku na poziomie 1. klasy podstawowej. Wydrukuj dla dziecka, niech nauczy się od razu dwóch rzeczy na raz 😉

japończyk dziecko z japonii japanese boy

Ćwiczenia do nauki języka japońskiego na poziomie gimnazjum

W tej części znajdziesz zadania na poziomie japońskiego gimnazjum. W związku z tym, w ćwiczeniach pojawiają się kanji z poziomów średniozaawansowanego i zaawansowanego. Nawet, jeśli nie jesteś jeszcze na tym poziomie, spróbuj przerobić kilka zadań – jest szansa, że trafisz na coś, co już dawno umiesz. 

  • Zaawansowany trening kanji

Materiał dla pierwszej klasy japońskiego gimnazjum, czyli pora się sprawdzić, Drodzy Zaawansowani. Materiał ma 25 stron, ale tzw. kanji drill zaczyna się dopiero na stronie 8. W pierwszej kolejności napotkacie łatwe słówka na poziomie JLPT N3 i N2 –  takie jak 印象 czy 早速, ale w dalszej części trzeba będzie się porządnie skupić. Dlatego polecamy je także kandydatom do N1 – nie zanudzicie się!

  • Średniozaawansowane czytanie i pisanie

Zestaw ćwiczeń na poziomie pierwszej klasy gimnazjum, 43 strony. Wygląda skomplikowanie, ale spokojnie zrobią go osoby około poziomu JLPT N3. Jeśli jesteś wyżej, ale miewasz kontaktu z japońskimi tekstami, to ten zestaw pomoże Ci się przełamać.

Na co uważać? Na pewno pojawiają się tu słówka lub wyrażenia, których raczej nigdy nie użyjecie – np. jak brzmi odgłos maszyny. Tego typu informacje często zdarzają się w materiałach przeznaczonych dla japońskich dzieci. Trzeba mieć na uwadze, że młodzi Japończycy uczą się z nich nie tylko języka, ale też „życia”.

Rada? Omijajcie takie fragmenty, bo na JLPT również tego nie zobaczycie. 

  • Zaawansowane pisanie i czytanie tekstów w języku japońskim

Ten rodzaj nauki, to kolejny poziom wyżej. Materiał przeznaczony jest dla klasy drugiej gimnazjum, co można ocenić na pomiędzy JLPT N2 i N1. Dużo fajnych podpowiedzi na temat tego, jak redagować rozprawki w języku japońskim. Są też ćwiczenia z rozumienia tekstu czytanego i z koten, czyli japońskiej literatury klasycznej. 43 strony.

  • Dla ciekawych: matematyka po japońsku (liczby ujemne)

Zobacz, jak uczą się matematyki japońskie dzieci. Polecamy również tym, którzy szkołę mają już dawno za sobą. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.