Kanji, dzięki którym zrozumiesz

Kultura i kanji 祭: Festiwale matsuri w Japonii

Jednym z najbardziej ekscytujących i barwnych wydarzeń, które przyciąga tłumy, jest matsuri, czyli tradycyjny japoński festiwal.

Matsuri w Japonii, to okazja do celebrowania różnorodnych aspektów kultury japońskiej, od religijnych obrzędów po bardziej lokalne zwyczaje.

Matsuri, czyli festiwal

Japońskie słowo matsuri 祭り oznacza „festiwal” i składa się z dwóch znaków. Pierwszy znak 祭 (matsuri) to właśnie znak na „festiwal” lub „święto”, a drugi znak りto po prostu dopisana do niego sylaba ri zapisana hiraganą.

Festiwale matsuri odgrywają istotną rolę w kalendarzu kulturalnym Japonii, przede wszystkim dlatego, że ich ilość jest ogromna. Każde miasto, region, dzielnica miasta, czy świątynia może mieć swoje własne, unikalne festiwale, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów. Są to wydarzenia mające na celu integrację lokalnej społeczności, a także do uczczenia lokalnych bóstw i świąt.

Jak wygląda matsuri w Japonii?

Podczas festiwali matsuri, ulice miast ożywają kolorowymi dekoracjami i lampionami. Zobaczycie tam stoiska z lokalnym jedzeniem, zabawami, takimi jak łowienie rybek małym sitkiem, podest z bębnem taiko, a czasem także scenę, na której występować będą piosenkarze muzyki tradycyjnej.

W trakcie matsuri bardzo często organizowana jest też procesja z orszakiem niosącym przenośną kapliczkę, lub/i grupowy taniec wokół platformy z bębnem taiko zwany bon odori, w którym może wziąć udział każdy gość. Na zakończenie po bardziej znanych festiwalach odbywają się pokazy sztucznych ogni.

Najbardziej znane japońskie matsuri

Spośród wielu festiwali, jako najpopularniejsze matsuri w Japonii wyróżniają się:

Gion Matsuri – Jeden z najbardziej znanych i najstarszych festiwali w Japonii, organizowany w Kioto od prawie 1200 lat. Obchodzony w lipcu, przyciąga tłumy ludzi, którzy chcą uczestniczyć w widowiskowych procesjach, noszących ogromne, ręcznie wykonane wozy (yamaboko).

Tenjin Matsuri – Odbywający się w Osace na początku lipca, jest uważany za jeden z trzech największych festiwali w Japonii. Jest to hołd złożony bogu nauki, Sugawara no Michizane, i obejmuje procesję po rzece Okawa.

Nebuta Matsuri – Nebuta Matsuri, odbywający się w mieście Aomori na północy Japonii w sierpniu, to festiwal związany gigantycznymi latarniami zwanymi nebuta, w kształcie mitycznych postaci i scen z historii. Podczas festiwalu odbywają się również tańce, muzyka i pokazy sztucznych ogni.

Japońskie święta matsuri są nieodłączną częścią japońskiej kultury, która przetrwała wieki i nadal przyciąga swoim urokiem tłumy gości. To interesujący sposób na poznanie Japonii od środka. Podczas kolejnej wyprawy do Japonii, koniecznie znajdźcie najbliższe matsuri i dajcie się porwać jego barwnej atmosferze.

To kanji jest na poziomie: JLPT N3

 

Czytanie ON: 

サイ

 Czytanie KUN:

まつ. 

Znaczenie: 

święto, festiwal, festyn

Planujesz naukę japońskiego?

Zorganizuj się z nowym „Planerem Językowym”! Wypróbuj szablony do notatek i listy słówek, zaprojektowane specjalnie do zapisu azjatyckich znaków.