Kultura i kanji 忍: Gdzie spotkać ninja we współczesnej Japonii?
Niektórzy turyści, którzy słyszeli o ninja z filmów, anime czy gier komputerowych, rozglądają się za nimi po przyjeździe do Japonii. Ku swemu rozczarowaniu, nie znajdują ich w przestrzeni publicznej. Dlaczego? Gdzie można ich spotkać?
Kim jest ninja?
Ninja, znani są w Japonii także pod nazwą shinobi. Ponieważ w tej serii artykułów uczymy się kanji, dlatego to dobre miejsce, żeby wyjaśnić, że nazwa ninja popularna na Zachodzie, oraz shinobi – używana w Japonii – tak naprawdę pochodzą od tego samego znaku. Znak 忍 w czytaniu chińskim (on) to właśnie: „nin”, a w czytaniu japońskim (kun) to „shino”.
Słowo ninja (忍者) zrobiło się w Japonii popularne dopiero w połowie XX wieku. Składa się z dwóch znaków: 忍 (nin) oznaczającego „znosić coś” lub „ukrywać się” oraz 者 (sha) znaczącego „osoba”. Tymczasem, słowo shinobi, to skrócona forma dużo starszego słowa: shinobi-no-mono (忍びの者), używanego w Japonii już w XIV w.
Shinobi byli najemnymi szpiegami w feudalnej Japonii. Działali głównie w okresie Sengoku (XV-XVII wiek), służąc w misjach szpiegowskich, dywersyjnych i sabotażowych.
Na przestrzeni kolejnych wieków ich czarne, zamaskowane sylwetki rzucające ostrymi gwiazdkami shuriken zainspirowały wiele przedstawień teatralnych kabuki, obrazów ukiyo-e, powieści i filmów (szczegóły na stronie Japan NInja Council).
Współcześnie, shinobi są ikonami kultury popularnej, pojawiając się w filmach, komiksach i grach. Jednym z najważniejszych przykładów jest manga „Naruto”, która ukazuje życie młodego ninja, Naruto Uzumaki.
Gdzie spotkać ninja?
W Japonii można odwiedzić wiele miejsc związanych z historią ninja.
- Iga-ryu Ninja Museum w prefekturze Mie oferuje wystawy i pokazy umiejętności ninja. Miasto Iga organizuje też wiosenny festiwal związany z shonobi, który trwa przez 5 tygodni, dlatego warto zajrzeć tam w okresie od początku kwietnia do początku maja.
- Koka Ninja Village w prefekturze Shiga to park tematyczny pozwalający na zatopienie się w ich kulturze. Można tu przymierzać stroje, poznać techniki walki, wspinaczki po ścianach i rzucania gwiazdkami shuriken w praktyce.
- Edo Mura – znajduje się bliżej Tokio, w prefekturze Tochigi. To park tematyczny dotyczący całego okresu Edo. Wybudowano tu całą wioskę, w której spotkacie postaci (aktorów) przybliżających życie w Japonii w tamtym okresie. Znajdziecie tu między innymi domek ninjów, gdzie doświadczycie wspinaczki po pochyłościach, a jeśli wykażecie się spostrzegawczością zobaczycie ich czarne postaci biegające pomiędzy domami wioski. (Edo mura/Edo wonderland)
Jak widzicie, shinobi przetrwali w kulturze Japonii i współcześnie wciąż można zanurzyć się w ich świat. Poprzez mangi takie jak „Naruto”, ale i miejsca, parki i muzea. Wypróbujcie te atrakcje podczas kolejnej wycieczki do Japonii.
To kanji jest na poziomie: JLPT N1
忍
Czytanie ON:
ニン
Czytanie KUN:
しの.ぶ、 しの.ばせる
Znaczenie:
znosić, ukrywać
Chcesz poznać więcej japońskich znaków?
Sprawdź nasz podręcznik z ćwiczeniami do japońskich znaków dla początkujących: „Powtórka z KANJI Krok 1”. Książkę lub e-booka znajdziecie w naszej księgarni: nobiru.pl/sklep
Produkty
-
[OUTLET] Książka: Powtórka z kanji Krok I. Poziom początkujący i JLPT N5
149,00 zł74,50 zł -
Paczka 4x E-booków NA START: Powtórka z Hiragany, Katakany, Kanji krok I + Japońskie czytanki dla początkujących
278,79 zł249,00 zł - E-book: Planer językowy + Szablony notatek do nauki języków azjatyckich [PDF] 49,00 zł