Kanji, dzięki którym zrozumiesz

Kultura i kanji 見: Wiosenne hanami

Japonia słynie z wielu unikalnych elementów, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów z całego świata. Jednym z najbardziej fotografowanych zjawisk, które od lat przyciąga uwagę, jest fenomen hanami, czyli tradycja spacerowania i organizowania pikników podczas kwitnienia sakury, czyli japońskiej wiśni. Kiedy kwitnie sakura w Japonii i czym tak na prawdę było kiedyś hanami? Odpowiedzi znajdziecie w dzisiejszym artykule z serii „Kultura i kanji”!

Kiedy kwitnie sakura w Japonii?

Kwiaty sakury zakwitają w Japonii na przełomie marca i kwietnia. Data zależy od regionu Japonii, najpóźniej kwiaty pojawiają się na północy wyspy Honsiu i na Hokkaido.

Czy daty kwitnienia sakury są zawsze takie same? Nie. W tym roku sakura zakwitła wyjątkowo późno, bo dopiero na początku kwietnia. Zaskoczyło to wielu turystów, w tym sław, bo na hanami nie trafiła nawet sama Oprah Winfrey.

Hanami to nie tylko okazja do podziwiania piękna kwitnących drzew, ale także czas radości, relaksu i integracji społecznej.

Co oznacza japońskie słowo Hanami?

Hanami 花見, dosłownie oznacza „patrzenie na kwiaty”. Nazwa hanami składa się z dwóch znaków kanji. Pierwszy znak, 花 (hana) oznacza kwiaty, a drugi 見 (mi), oznacza „widzieć” lub „patrzeć”, co odzwierciedla główny cel hanami – podziwianie piękna kwiatów.

Tradycja hanami ma swoje korzenie w starożytnych czasach, kiedy to arystokracja i elita społeczna organizowały wyrafinowane przyjęcia pod kwitnącymi drzewami. Początkowo były to drzewa śliwy, a z czasem ustąpiły one miejsca drzewom sakury.

Sakura + Japonia = Hanami

Dziś hanami obchodzi się niezależnie od pozycji społecznej, czy nawet narodowości. Podczas hanami, ludzie gromadzą się w parkach, ogrodach i na brzegach rzek, aby podziwiać kwitnące sakury. Organizowane są pikniki, festyny, a także nastrojowe podświetlenia kwiatów wieczorową porą. Kwitnące drzewa do dziś są inspiracją japońskiej sztuki, filmu, literatury i poezji.

Dla Japończyków jest to czas spędzany z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi. A ponieważ w Japonii nie ma zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, nieodzownym dodatkiem hanami bywa również alkohol. Być może również dlatego w większych parkach sytuacji dyskretnie pilnują policjanci, upominając głośniejsze grupy i kierując ruchem na zatłoczonych alejkach.

Hanami to stara japońska tradycja wyrastająca z szacunku i wdzięczności wobec natury. Dlatego będąc w Japonii wiosną koniecznie weźcie w niej udział!

Czytanie ON:

ケン

Czytanie KUN:

み.る, み.える, み.せる

Znaczenie:

patrzeć, widzieć



Materiały do nauki japońskiego dla początkujących w jednym miejscu!