Współczesny język japoński, czyli dlaczego warto sprawdzać daty wydania podręczników
Współczesny język japoński, przykład z życia:
Pamiętam, jak jakiś czas temu, na jednym z kursów, przerabialiśmy lekcję z zaawansowanego poziomu podręcznika Minna no nihongo i pojawiło się tam słowo コンパ – „konpa”.
Nawet lektorka, młoda Japonka, nerwowo śmiała się mówiąc, że to takie przestarzałe słowo.
Obecnie, na spotkania przy drinkach mające na celu poznanie osób szukających par, mówi się 合コン „gōkon”. Chociaż i to słowo być może niedługo przeminie.
Domyślasz się już, o czym będzie ten artykuł?
Czym się różni współczesny język japoński od tego sprzed 30 lat?
Współczesny język japoński to właśnie ten, którego używa się teraz, czyli w ostatnich kilku latach, ostatnim roku, dzisiaj.
Wychodząc na ulicę w Tokio, odwiedzając znajomych, wysyłając wiadomości przez Internet czy oglądając japońskie filmiki, będziesz mieć kontakt tylko ze współczesnym słownictwem i aktualnie używanymi wyrażeniami.
No, chyba, że masz zamiar pozostać w historii literatury. Wtedy przyda Ci się wiedza o tym, jak 50 lat temu mówiło się na przykład na napotkaną zakochaną parę.
50 lat temu, w epoce Showa, na widzianą gdzieś parę mówiło się アベック, od francuskiego słowa „avec” oznaczającego „razem z”.
Obecnie już tak się nie mówi i mało kto jeszcze o tym w ogóle pamięta.
Teraz używa się słowa pochodzącego z języka angielskiego: カップル (od „couple”).
Najwyżej oceniane produkty
-
E-book: Pisz po śladzie Powtórka z hiragany. Język japoński dla początkujących
Oceniono 5.00 na 539,90 zł
Współczesny język japoński to nie to samo, co slang
Warto wiedzieć, że współczesny język to nie to samo co język młodzieżowy czy „uliczny”. To po prostu używane na co dzień wyrażenia, bez archaicznego słownictwa.
Oczywiście nie tylko język codzienny się zmienia, ale sam slang, czy używany przez młodzież język, również co roku wzbogaca się o coraz modniejsze słówka. Ale o slangu zrobimy osobne artykuły i e-booki. Tam, gdzie mówimy o języku współczesnym, mówimy o języku używanym i przez małych i dużych – na ulicy, na studiach, w sklepie, kawiarni, w Internecie i telewizji.
A skoro logiczne byłoby uczenie się współczesnego języka japońskiego, to dlaczego nie wszyscy to robią?
Różnica w dacie wydania
Podręczniki do języka japońskiego, takie, jak Minna no Nihongo, które powstały 10, 20 czy 30 lat temu są pełne nieaktualnych słów i zwrotów. (Graficznie też nie wyglądają zachęcająco).
Jak w każdym języku, dziesięć czy trzydzieści lat temu to już prehistoria. Zmienia się technologia, zwyczaje, potrzeby, a z nimi język. Po takim czasie wiele słów zostanie takich samych, ale bardzo wiele zwyczajnie przeminie.
Dlatego od teraz zawsze zwracaj uwagę na rok pierwszego wydania danego podręcznika. W ten sposób nie zmarnujesz czasu na naukę wyrażeń, których nie zrozumieją Twoi rozmówcy.
Język japoński się zmienia i właśnie z tej świadomości powstały podręczniki, ćwiczenia, e-booki i e-kursoksiążki NOBIRU. Ponieważ zostały wydane w 2021 i 2022 roku – są kopalnią wiedzy na temat współczesnego języka japońskiego.
Materiały wydawnictwa Nobiru za cel biorą właśnie przedstawianie współczesnego słownictwa i wyrażeń. Dzięki nim możesz uczyć się faktycznie używanego języka, którym nie zrobisz sobie wstydu i pozytywnie zaskoczysz Japończyków.
Nowości w NOBIRU
-
[OUTLET] Książka: Powtórka z kanji Krok I. Poziom początkujący i JLPT N5
149,00 zł74,50 zł -
Paczka 4x E-booków NA START: Powtórka z Hiragany, Katakany, Kanji krok I + Japońskie czytanki dla początkujących
278,79 zł249,00 zł - E-book: Planer językowy + Szablony notatek do nauki języków azjatyckich [PDF] 49,00 zł