Jak skutecznie uczyć się japońskiego?

Nauka kanji? 3 złote rady od Japonki

Wiele osób uczących się języka japońskiego uważa, że problemy w nauce kanji, które ich dotyczą, nie spotykają nikogo innego. Na szczęście, okazuje się, że nie tylko my mamy problemy z pamięcią.

W mojej rozmowie z Yumeko, dotarłyśmy do nauki kanji wśród Japończyków. Przeczytajcie, jakie problemy mają z nauką kanji Japończycy i jak skutecznie je rozwiązać.

W poprzednich fragmentach rozmawiamy też o tym, ile trwa nauka japońskich znaków i jak uczą się kanji Japończycy. Jeśli chcesz otrzymać powiadomienia o nowych artykułach na blogu – zapisz się na listę mailingową NOBIRU.

Główne punkty w tym artykule:

japonia pismo
Książka "Powtórka z hiragany" od Wydawnictwa NOBIRU

Czy nauka kanji jest trudna dla Japończyków? Wywiad z Japonką

Poznajcie teraz opinię Yumeko o tym, z czym mają trudności Japończycy w trakcie nauki japońskich znaków. Dowiecie się przy okazji, jak sobie radzą sobie z problemami i co jest najważniejsze w nauce kanji.
 

Pytanie: Co dla Japończyków jest najtrudniejsze w nauce kanji?

Yumeko: Teraz największym problemem jest to, że ludzie przestali pisać ręcznie. Zapominają, jak pisać znaki, w jakiej kolejności i w jakim znaczeniu. W nauce kanji jest chyba mało problemów, więcej problemów zaczynają się pojawiać wtedy, kiedy nauka w szkole się kończy i ludzie muszą sami sobie z tym poradzić. W czytaniu książki nie ma problemu, nawet jeśli nie pamiętam dokładnie, jak się czyta dane słowo, bo wystarczy rozumieć znaczenie wyrazu. Natomiast w mówieniu – już jest kłopot.

Pytanie: Jak konkretnie Japończycy sobie radzą z takimi problemami w nauce kanji?

Yumeko: Są egzaminy certyfikatowe, za pomocą których można sprawdzić swoją znajomość znaków, i ludzie czasem się uczą po długiej przerwie po szkole. Uczniowie też mogą zdawać i niektóre szkoły rozważają punkty z tych egzaminów przy wystawieniu oceń rocznych.

Jak uczyć się kanji? Złote rady od Yumeko

nauka japonskiego
Ćwiczenia do nauki japońskiego pisma z serii "Pisz po śladzie" od Wydawnictwa NOBIRU

Pytanie: Jeśli miałabyś nauczyć znaków swoje dziecko, co byś mu doradziła?

Yumeko: Przede wszystkim PISAĆ! Jeżeli będę wychowywała dziecko w Japonii, chcę, żeby moje dziecko zrobiło wszystko, co można zrobić za pomocą materiałów ze szkoły, Nie chciałabym za dużo dawać dodatkowych ćwiczeń w domu, bo to może zniechęcić go do nauki kanji. Na studiach i dalszych etapach życia warto dużo czytać książek i rozmawiać z ludźmi – wtedy umiejętność czytania znaków na pewno się rozwija.

Pytanie: Jest jeszcze coś, czym chciałabyś się podzielić odnośnie nauki kanji ?

Yumeko: Chciałam jeszcze podkreślić, że to są moje osobiste doświadczenia i inaczej też może być. Sama jestem ciekawa, w jaki sposób uczą się kanji inni ludzie. 🙂

Jak uczyć się kanji: podsumowanie

Oto co warto zapamiętać z rozmowy z Yumeko, żeby poprawić swoją znajomość japońskich znaków.  
  • Pisz po japońsku 

Ćwicz rękę na materiałach przeznaczonych do nauki znaków. Mnóstwo takich ćwiczeń znajdziesz w sklepie Wydawnictwa NOBIRU – tutaj.

  • Czytaj po japońsku 

Poznawaj znaki w kontekście japońskich tekstów. Jeśli nie wiesz, gdzie zacząć – sprawdź e-kursoksiążkę „Japońskie czytanki dla początkujących” dostępną tutaj.

  • Rozmawiaj z Japończykami  

Trenuj poznane słownictwo w praktyce.Obojętne czy będziesz robić to na żywo czy w internecie. 

 

Wasza nauka kanji

Jak wyglądają Wasze sposoby nauki japońskich znaków? Które ze sposobów, o których pisze Yumeko, stosujecie?

Jeśli jeszcze nie masz pomocy naukowych do nauki języka japońskiego sprawdź katalog dostępnych materiałów w sklepie Wydawnictwa NOBIRU. 

Yumeko Kawamoto to moja przyjaciółka jeszcze z czasów mojego stażu w Tokio. Poznałyśmy się, kiedy była na 1. roku Polonistyki na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych (TUFS) i od tego czasu jestem świadkiem jej niesamowitych postępów w nauce języka polskiego.

Od tego czasu dwukrotnie brała udział w programie stypendialnym w Polsce – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2015-2016) i na Uniwersytecie Jagiellońskim (2018-2019). W marcu 2020 r., po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich na TUFS, dostała się na tamtejsze studia doktoranckie. Obecnie znowu przebywa w Polsce, w ramach stażu naukowo-badawczego na UJ. Poza nauką, Yumeko od dziecka gra na pianinie. Jak sama mówi, jej zainteresowania to: muzyka (nie tylko klasyczna), malarstwo, filmy, czytanie i spanie.

Chcę podkreślić, że teksty odpowiedzi w języku polskim napisała samodzielnie Yumeko. Poprawiłam dosłownie jedno słowo, w którym była mała literówka. Yumeko, jesteś inspiracją do nauki języków dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.