Jak skutecznie uczyć się japońskiego?

Od czego zacząć naukę japońskiego pisma? Wywiad z Yumeko

Jeśli dopiero zaczynasz naukę, istnieje spora szansa, że już teraz zadajesz sobie pytanie, od czego należy zacząć naukę pisania po japońsku. Przed Tobą przytłaczająca ilość znaków kanji i jeszcze dwa dodatkowe systemy znaków – wszystkie jednakowo potrzebne. Od czego zacząć, żeby nie zwariować? To pytanie zadałam mojej przyjaciółce Yumeko, podczas naszej rozmowy o nauce japońskiego w Japonii.

Przeczytaj kolejną odsłonę wywiadu, żeby dowiedzieć się, jak i w jakiej kolejności uczą się znaków sami Japończycy. Sprawdź też poprzednią część rozmowy o tym, czego po japońsku najlepiej się uczyć.

Podoba Ci się ta seria? Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o kolejnej części, zapisz się na listę mailingową NOBIRU na dole strony.  

brushpen nauka kanji język japoński
Notatnik do japońskich znaków NOBIRU

Jak zaczynają naukę kanji sami Japończycy? Wywiad z Yumeko

  W tej odsłonie wywiadu rozmawiamy o tym, w jakim wieku zaczyna się nauka japońskich znaków kanji i których uczą się w pierwszej kolejności.
  

Pytanie: W jakim wieku dzieci w Japonii uczą się pierwszych znaków? 

Ja zaczęłam się uczyć kanji w domu, kiedy chodziłam jeszcze do przedszkola. 🙂
Bardzo lubiłam (i chyba do tej pory lubię) znaki, alfabety łacińskie, czyli coś, czym można się wyrażać bez wydawania dźwięku. Jakoś mnie to fascynowało. A tak oficjalnie to już nie pamiętam dokładnie kiedy, od czego zaczęliśmy, ale pamiętam, że już w trzeciej klasie podstawówki mieliśmy osobny zeszyt do nauki kanji. Przede wszystkim dużo piszemy, piszemy i piszemy.

Pytanie: Jakie znaki dzieci poznają jako pierwsze? 

Na początku w zeszycie były chyba prostsze znaki, np. ‘rzeka’, ‘góra’ czy ‘drzewo’. Na pewno najpierw muszą się nauczyć hiragany i katakany, potem kanji. Jeśli chodzi o moje doświadczenie, to już w przedszkolu miałam naukę hiragany i katakany, a w domu uczyłam się samodzielnie kanji. Pamiętam, że pierwszymi dla mnie znakami kanji były moje imię i nazwisko. Rodzice napisali na kartce moje imię i nazwisko, a ja je przepisywałam i ćwiczyłam. Dbałam też o wygląd swojej pisowni, bo lubiłam mieć „porządek” na kartce. Byłam bardzo dziwnym dzieckiem, zdecydowanie.

Pytanie: A czego uczą się dzieci w szkole – najpierw hiragany i katakany, a dopiero potem kanji? Jaka jest kolejność?

Tak jak już wspominałam, najpierw uczymy się hiragany i katakany, Potem przechodzimy na naukę kanji i zaczynamy od najprostszych znaków. Pochodzenia znaków też można poznać w zeszycie – często są rysunki, jak pierwotnie wyglądał dany znak.

Podsumowanie – jak uczyć się japońskich znaków?

Sprawdzoną przez samych Japończyków metodą nauki japońskiego pisma, jest nauka kolejno:

  1. Hiragana
  2. Katakana
  3. Proste znaki kanji (z małą ilością kresek)
  4. I wreszcie – coraz bardziej skomplikowane kanji. 
Przydatne jest sprawdzanie pochodzenia znaków, żeby łatwiej zapamiętywać ich znaczenie. Dobrą praktyką jest przepisywanie znaków w dużej ilości, żeby wygląd i kolejność znaków weszła Ci w nawyk. 

 A Wy, jaką kolejność nauki japońskiego pisma stosujecie? Od czego Waszym zdaniem lepiej zacząć?H

Przydatne materiały do nauki znaków

  • zeszyt do ćwiczenia japońskiego pismaw japońską kratkę
  • poradnik z przykładami ćwiczeń japońskiego pisma do pobrania TUTAJ
  • karty pracy do pisania japońskich znaków po śladzie 

O japońskiej nauce kanji opowiada…

Yumeko Kawamoto to moja przyjaciółka jeszcze z czasów mojego stażu w Tokio. Poznałyśmy się, kiedy była na 1. roku Polonistyki na Tokijskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych (TUFS) i od tego czasu jestem świadkiem jej niesamowitych postępów w nauce języka polskiego.

Od tego czasu dwukrotnie brała udział w programie stypendialnym w Polsce – na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (2015-2016) i na Uniwersytecie Jagiellońskim (2018-2019). W marcu 2020 r., po ukończeniu studiów licencjackich i magisterskich na TUFS, dostała się na tamtejsze studia doktoranckie. Obecnie znowu przebywa w Polsce, w ramach stażu naukowo-badawczego na UJ. Poza nauką, Yumeko od dziecka gra na pianinie. Jak sama mówi, jej zainteresowania to: muzyka (nie tylko klasyczna), malarstwo, filmy, czytanie i spanie.

Chcę podkreślić, że teksty odpowiedzi w języku polskim napisała samodzielnie Yumeko. Poprawiłam dosłownie jedno słowo, w którym była mała literówka. Yumeko, jesteś inspiracją do nauki języków dla nas wszystkich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.