Jak skutecznie uczyć się japońskiego?

Bezpłatne kursy online o Japonii, o których nie miałeś pojęcia

Jeszcze kilka lat temu temu próżno było szukać w internecie jednocześnie profesjonalnych i bezpłatnych materiałów edukacyjnych na temat Japonii. Tym bardziej nie było mowy, żeby w ich przygotowanie angażowały się renomowane japońskie uczelnie. 

Pamiętam jedną z pierwszych stron, które posłużyły mi do nauki japońskiego ponad 15 lat temu (!). Cały ten kurs online miał kilka wyrażeń po japońsku. Wszystko było napisane w romaji i przy każdym zdaniu były tylko małe głośniczki z nagraniem wymowy. 

Na szczęście, niesłabnące zainteresowanie japońską kulturą, sztuką, architekturą i językiem, spowodowało, że w ostatnich kilku latach tego rodzaju wiedza przekazywana przez uczelnie wyższe różnych krajów świata, zaczęła pojawiać się w sieci jak grzyby po deszczu.

 

Gdzie szukać bezpłatnych kursów dotyczących Japonii?

Oto 23 kursy dostępne na platformach do samodzielnej nauki w internecie takich, jak Coursera, edX czy FutureLearn. Kursy prowadzi kilka japońskich uczelni, a także uczelnie ze Stanów Zjednoczonych i Chin. Wszystkie zajęcia można odbyć w trybie bezpłatnym, w języku angielskim.

Wybierz, co interesuje Cię najbardziej i przygotuj na to, by jeszcze lepiej poznać Kraj Wschodzącego Słońca! 

Japonia gora Fuji Tokio

 Nauka japońskiego: Uniwersytet Waseda i Tsinghua

Na platformie edX dostępne jest kilka kursów, które przydadzą się w nauce japońskiego.

Część z nich to seria trzech bezpłatnych kursów podstawowego japońskiego. Formuła pozwala na skupienie się na sytuacyjnym kontekście wyrażeń.

Minusy? Dostępny jest tylko początkujący poziom, i fakt, że trzeba znać angielski. Jeśli to nie jest dla Was problem, koniecznie spróbujcie! 👍

Uzupełnieniem dla tych lekcji jest kurs dotyczący japońskiej wymowy. Jeśli uczycie się sami, może okazać się niezwykle pomocny.

Naukę języka i omówienie japońskich zwyczajów omawiają też profesorowie chińskiego uniwersytetu Tsinghua. Kurs zorganizowany jest w dwóch częściach i będzie przydatny szczególnie dla początkujących.

A jeśli potrzebujesz więcej inspirujących mini lekcji, polub NOBIRU (@nobirupl) na Facebooku lub Instagramie.

Kultura i sztuka Japonii: Uniwersytet Keio, Harvard i Peking

Keio to prestiżowy prywatny uniwersytet z Tokio. Na platformie do nauki Future Learn opublikował on szereg kursów związanych z wieloma odcieniami japońskiej kultury – literatury, tańca czy produkcji papieru washi. Szczególnie w przypadku kursów dotyczących książek, wszystko opatrzone jest dobrej jakości zdjęciami i odpowiednimi zbliżeniami kamery, pomagającymi uchwycić detale, z których Japończycy znani są chyba w każdej dziedzinie życia.

W podobnej tematyce stworzyli kurs wykładowcy z uniwersytetu Harvarda. Tutaj jednak poza aspektem wizualnym poznacie też bohaterów i treść japońskich dzieł literackich.

Tymczasem dla fascynatów japońskiej sztuki tańca, Keio przygotowało dogłębny kurs o sylwetce twórcy słynnego tańca butoh – Hijikata Tatsumi.

Wreszcie, ciekawe zestawienie najpopularniejszych form japońskiej sztuki proponuje kurs chińskiego uniwersytetu Peking. Tematy rozciągają się od malarstwa Ukiyo-e, przez sztukę projektowania ogrodów, teatr Kabuki i Noh, po sztukę układania kwiatów Ikebana.

Społeczeństwo i historia Japonii: Uniwersytet Keio, Todai i MIT

To, czym żyją współcześni Japończycy to temat, który emocjonuje nawet osoby, które nie miały (okazji ani chęci) uczyć się ich języka. Dla takich osób z ciekawymi propozycjami wyszły dwie znane uczelnie z Tokio – wspomniane wcześniej Keio, niezwykle respektowany Uniwersytet Tokijski (Todai) – oraz amerykański MIT.

W poniższych kursach omówione zostały nowoczesne trendy w japońskiej kulturze, japońskie sposoby radzenia sobie z problemem starzejącego się społeczeństwa. Poza tym, historia zarówno zmian społecznych na przestrzeni lat, jak i Japonii po 1850 roku uwieczniona w przeróżnych materiałach wizualnych.

Będzie to dobry start do zrozumienia nie tylko znajomych Japończyków, z którymi utrzymujecie kontakt na co dzień, ale także pokoleń ich rodziców i dziadków, i tego, jak ich rzeczywistość ukształtowała obecne czasy.

Podstawy japońskiego biznesu i prawa: Uniwersytet Waseda i Tokyo Tech

Jeśli szukacie czegoś w kategoriach biznesu, albo prawa, z pomocą przyjdą dwa japońskie uniwersytety z Tokio.

Waseda przygotowało specjalny kurs dla tych osób, które zainteresowane są spróbowaniem swoich sił w japońskim świecie biznesu. Znajdziecie tutaj historie najbardziej znanych japońskich firm, których współcześnie po prostu wstyd nie znać.

Z kolei Tokyo Institute of Technology (Tokyo Tech) przybliża podstawy systemu prawnego Japonii skupiając się na jej prawie cywilnym. Warto poznać główne zasady prawne, żeby móc lepiej rozumieć zachowanie Japończyków i lepiej przystosować się będąc na miejscu.

Japońska architektura: Tokyo tech

Japońskie miasta to nie tylko niesamowite biurowce aż do nieba, tradycyjne dachy świątyń czy przystosowane do częstych trzęsień ziemi lekkie domy. Kursy przygotowane przez Tokyo Tech obejmują zarówno historię architektury, jej trendy, jak i sylwetki znanych architektów.

Powodzenia!

Uczysz się języka japońskiego?

Sprawdź pomoce naukowe do samodzielnej nauki japońskiego od NOBIRU w naszym sklepie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.