Jak skutecznie uczyć się japońskiego?

2 proste metody nauki japońskiego z e-booków + [Do pobrania] Baza źródeł z bezpłatnymi e-bookami po japońsku

Poniżej znajdziesz krótki artykuł o tym, jak wykorzystać japońskie ebooki w swojej nauce. Na dole znajdziesz też link do nowego poradnika NOBIRU: „Gdzie znaleźć darmowe ebooki po japońsku? Przewodnik po 9 bezpłatnych stronach pełnych prostych japońskich tekstów – idealnych dla początkujących”

Czytanki są tam na różnych poziomach, są tam zarówno czytanki napisane hiraganą dla tych, którzy dopiero zaczynają, jak i czytanki zawierające kanji, dla tych trochę bardziej zaawansowanych. Jeśli jednak jesteś na poziomie zaawansowanym (N2) i wyższym, najlepsze dla Ciebie będą artykuły w aktualnej prasie i magazynach. Ale o tym, gdzie je znaleźć pogadamy innym razem.  

Jak wykorzystać ebooki w nauce japońskiego na poziomie początkującym i średnio-zaawansowanym?

 Już od początku nauki japońskiego, można wykorzystać proste czytanki na dwa główne sposoby. 

1. Nauka czytania po japońsku

Pierwszym sposobem jest trening czytania. Czytankę czytamy dwa razy. Pierwszy raz bez słownika, starając się zrozumieć sens całości z kontekstu. Jeśli nie znasz jakiegoś znaku, nie zniechęcaj się. Być może reszta zdania podpowie Ci, o co mogło chodzić.  Jeśli masz problem z przypomnieniem sobie czytania jakiegoś znaku hiragany lub katakany – odszukaj go na przykład na rozpisce po wewnętrznej stronie notatnika do nauki kanji NOBIRU (#nobitatnika).  

Katakana w Nobitatniku, czyli notatniku do japońskiego pisma od NOBIRU

Drugi raz czytamy ten sam tekst już dokładniej. Jeśli jakieś słowo nadal sprawia nam problem, odszukujemy je w słowniku internetowym albo aplikacji. 

Jakie są korzyści z czytania japońskich ebooków?

Przestajesz się bać tekstów napisanych w całości po japońsku. Pamiętam swoją panikę, kiedy znając tylko hiraganę stałam na dworcu w Shinjuku, dzielnicy Tokio. Wiedziałam, gdzie mam pojechać, ale nie miałam odwagi nawet spróbować odczytać nazw, które napisane były na tablicach. Od razu spanikowałam. Teraz wiem, że wystarczyło wyciągnąć słownik w telefonie i próbować. Nie można się zniechęcać widząc ścianę nieznanych znaków. To normalne, że zawsze jakiś procent kanji będzie dla nas nowy. Nie trzeba znać wszystkich kanji, jakie istnieją, żeby czytać po japońsku. Ważne, żeby nie spanikować, kiedy będziesz w pośpiechu przesiadać się z pociągu do pociągu, a wokół będą tylko „krzaczki”. Żeby to osiągnąć, oswajaj się z tekstami w całości po japońsku od samego początku.  

E-book dla bardzo początkujących

Zobacz e-kursoksiążkę z japońskimi tekstami wyjaśnionymi w języku polskim – dla najbardziej początkujących 

Jak szybko sprawdzać kanji w słowniku?

Czy chcemy czy nie, najsensowniejsze są na razie słowniki japońsko-angielskie, takie jak ten na stronie jisho.org albo w aplikacji Yomiwa. W czytankach, które umożliwiają kopiowanie tekstu – wystarczy skopiować znak i wkleić go do słownika

Jeśli korzystamy z wyszukiwarki chrome, możemy ewentualnie – zamiast kopiować – zainstalować sobie nakładkę Rikaikun, która sprawi, że po najechaniu na słowo myszką – wyświetli się nam angielskie tłumaczenie słowa.

Ale co, jeśli nie ma możliwości kopiowania, bo czytanka ma format zdjęć? Wtedy przepisujemy czytanie znaku (furigana), które widoczne jest nad znakiem. Furigana to zapis fonetyczny danego kanji, zapisany przy użyciu hiragany.  Furigany nie zobaczymy nad hiraganą i katakaną. Jeśli nie znasz jeszcze hiragany i katakany, wtedy szukaj znaku na rozpisce hiragany i katakany. 

Jeśli znak nie został podpisany furiganą (czyli czytaniem nad znakiem), słowniki umożliwiają przepisanie znaku ręcznie lub wyszukanie go po elementach składowych znaku, czyli tzw. radicals). 

Na przykład: znak 腹, który oznacza brzuch – posiada w sobie radykał, który jest też znakiem na księżyc. To ten pierwszy element po lewej: 月. W słowniku odszukasz go na liście radicals kierując się wyglądem lub ilością kresek (4).

2. Nauka pisania po japońsku

A co jeśli na prawdę nie mam ochoty ciągle czytać?

Innym sposobem wykorzystania czytanek, jest trening pisania

W tym przypadku przepisujemy fragmenty czytanki do zeszytu w japońską kratkę. Możesz wybrać, czy chcesz przepisywać całe zdania, czy tylko wybrane słówka i znaki.

Kiedy nie masz pewności jak zapisać znak, albo w jakiej kolejności – korzystaj ze słownika internetowego. Znajdziesz tam informację w jakiej kolejności pisać poszczególne kreski. 

 

zeszyt do pisma japońskiego nobiru nobitatnik - test brushpenów kanji 1

Przykład znaku kanji zapisanego w zeszycie w japońską kratkę NOBIRU

Uwaga: Kiedy przepisujesz kanji – dokładnie odwzorowuj znaki, zwracając uwagę na balans między jego elementami (zobacz ramkę poniżej).

Dlaczego proporcje w znakach kanji są takie ważne?

W momencie pisania, nie musisz wiedzieć, co oznacza dany znak. Ważne jest jednak zwracanie uwagi na jego proporcje i trzymaniu się ich.
Weźmy jeszcze raz jako przykład kanji, które oznacza brzuch – 腹. Jak pamiętasz, posiada ono w sobie znak na księżyc.  To ten pierwszy element po lewej. 

Ponieważ księżyc jest tylko elementem tego znaku, a nie całym osobnym znakiem – został zapisany wąsko, mniej więcej na pół szerokości japońskiej kratki. Reszta znaku mieści się w drugiej połówce.  Jeśli byłby to osobny znak oznaczający „księżyc”, zapisalibyśmy go szerzej, tak jak tu: 月.
Dlatego kanji zapisane bez zwracania uwagi na te proporcje miałoby inne znaczenie, albo po prostu nie miałoby sensu. 

Dobry start dla początkujących: pisanie po śladzie

Na początek wypróbuj ćwiczenia do japońskiego pisma zaprojektowane do pisania po śladzie. W ten sposób naturalnie poznajesz proporcje znaków. Dla całkowicie początkujących najlepiej sprawdzą się ćwiczenia z hiragany i katakany

Jakie są korzyści z przepisywania? 

 

Przede wszystkim ćwiczymy rękę. Zapis tych znaków, które już znamy, jest dobrą powtórką i pracą nad charakterem pisma. Nawet przepisywanie znaków, które widzimy pierwszy raz, będzie przydatne. Pozornie bezmyślne ćwiczenie ręki pomaga w przyzwyczajeniu się do typowej kolejności zapisu znaków. Dzięki temu wejdą Ci w krew zasady, takie jak ta, że najpierw piszemy kreskę poziomą a potem pionową.

Poza tym, dzięki zapisaniu nowego znaku, oswajasz się z nim. Następnym razem gdy zobaczysz gdzieś ten znak, być może już go skojarzysz. Jeśli chcesz, możesz też od razu sprawdzać nowe znaki w słowniku i podpisywać je w notatniku. Wtedy dodatkowo rozwiniesz słownictwo.

Przepisywanie całych zdań pomaga w oswajaniu się z japońską gramatyką i interpunkcją. Przepisując, w przybliżeniu poznajemy sposób, w jaki zdanie zostało sformułowane, oraz gdzie pojawiają się przecinki i inne znaki przystankowe. 

 

Co jest potrzebne, żeby zacząć pisać po japońsku?

1. Coś do pisania. O tym, czym najlepiej pisze się znaki, przeczytasz w artykule >>> Przybory do pisania, których potrzebujesz, żeby zacząć pisać po japońsku.

2. Notatnik do zapisywania znaków kanji w japońską kratkę, czyli taką, w jakiej piszą dzieci w japońskich szkołach znajdziesz tutaj >>> Zeszyty do pisma japońskiego. 

3. Czytanki. Całą listę źródeł z bezpłatnymi czytankami po japońsku na poziomach od początkujących do średniozaawansowanych znajdziesz w poniższym PDF.

 

[PDF do pobrania] Baza z e-bookami po japońsku

Sprawdź, gdzie znaleźć darmowe ebooki po japońsku. 

Pobierz przewodnik po 9 bezpłatnych stronach pełnych prostych japońskich tekstów, idealnych dla początkujących i średnio-zaawansowanych. 

Opinie ebook Nobiru Nobitatnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.