Kultura i kanji 金: Jak mówić po japońsku o pieniądzach?
Język japoński ma kilka znaków kanji mocno związanych z finansami. Jednym z nich będzie dobrze znany znak na jena 円 (którego czytanie brzmi „en”, nie „jen”).
W dzisiejszej lekcji japońskich znaków, poznamy jednak bardziej ogólne kanji, będące jednocześnie słowem tłumaczonym jako pieniądze. Będzie to znak na „złoto”.
Złoto po japońsku znaczy „pieniądze”
Japończycy mówią o pieniądzach z szacunkiem. Podobnie je też traktują. Z tej postawy wynika ich legendarna oszczędność. Cecha ta jest pielęgnowana z pokolenia na pokolenia, a w trakcie pandemii dodatkowo się wzmocniła. Według badań SMBC z końca 2020, dwudziestokilkulatkowie znani ze swoich raczej niewielkich oszczędności, w ciągu roku zaoszczędzili średnio po 500 000 jenów (ponad 16 tys. zł). Inna grupa, pary małżeńskie jeszcze więcej, bo średnio po 700 000 jenów (ponad 23 tys. zł).
Zazwyczaj najbardziej oszczędną grupą byli jednak ludzie starsi, którzy nie tylko nie wydają zarobionych przez całe życie pieniędzy, ale też w większości (63,6%) deklarują, że nie mają na co dzień żadnych finansowych zmartwień (badanie przeprowadzone przez japoński rząd w 2020 r.).
Właśnie z powodu takiego nastawienia do pieniędzy, w języku japońskim przed znakiem złoto dodajemy głoskę „o” dodającą słowom szacunku. Otrzymujemy w ten sposób słowo: お金 – i dokładnie tak na co dzień powiemy o pieniądzach.
Złota okładka mini e-booka z zabawami językowymi do nauki japońskich cyfr
Kto w Japonii nie szanuje pieniędzy?
Okazuje się, że w Japonii poprzez postawę względem pieniędzy można poznać człowieka.
Dzieje się tak z tego powodu, że samo „kane” (bez o- z przodu), używane jest przez osoby, którym nie zależy na opinii dobrze wychowanych albo szanowanych przez otoczenie. I właśnie tak mówią o pieniądzach m.in. niebezpieczni członkowie przeróżnych gangów w filmach akcji czy serialach anime. Jeśli napotkacie na taką osobę poza ekranem telewizora, lepiej rozważcie nie wchodzenie jej w drogę.
Po polsku przetłumaczylibyśmy „kane„ na „szmal, kasa, siano” lub inne podobne, popularne obecnie w więzieniach odpowiedniki.
Złote japońskie słówka
Przechodząc do słownictwa. Interesujące jest to, jak wiele można domyślić się ze słówek związanych ze złotem.
- 現金 „Rzeczywiste, obecne tu i teraz złoto” – to po prostu gotówka.
- Z kolei お金持ち czyli osoba „mająca złoto” – to człowiek bogaty.
- Nawet nie-pieniężne słowo 金髪 możemy przetłumaczyć dosłownie, bo w rzeczywistości oznacza właśnie „złote włosy”, czyli blond. Choć możemy tak też mało elegancko określić blondyna. Oczywiście w Japonii blond nie jest naturalnym kolorem, dlatego kinpatsu to często określenie dla farbowanych na żółto azjatyckich włosów.
- Trochę trudniej jest ze słowem 金額, jeśli znamy tylko jedno ze znaczeń znaku gaku, czyli „czoło”. Bo nie chodzi tu wcale o osobę o złotym czole. Gaku to również znak na „sumę”. Stąd kingaku to ogólnie suma pieniędzy. Na przykład taka, którą możemy być komuś winni (jak bohaterowie koreańskiego serialu Netflixa. #Squidgame).
Japoński znak na złoto
業
Czytanie ON:
キン
コン
ゴン
Czytanie KUN:
かね
かな-
-がね
Znaczenie:
złoto
Powtórz słówka
- 現金
- 金額
- お金
- 金髪
- お金持ち
- A. bogacz
- B. włosy blond
- C. suma pieniędzy
- D. gotówka
- E. pieniądze
Zobacz pomoce do nauki japońskiego od NOBIRU
Odpowiedzi do testu
- D
- C
- E
- B
- A
Polecane produkty do nauki japońskich znaków
-
E-book: Pisz po śladzie Powtórka z hiragany. Język japoński dla początkujących
Oceniono 5.00 na 5
39,90 zł35,00 zł -
Książka: Powtórka z kanji Krok I. Poziom początkujący i JLPT N5
Oceniono 5.00 na 5
149,00 zł119,00 zł -
E-book: Powtórka z kanji Krok I. Podręcznik dla początkujących i JLPT N5
Oceniono 5.00 na 5
149,00 zł109,00 zł