Jak skutecznie uczyć się japońskiego?

Kreatywne (darmowe) sposoby nauki języka japońskiego

Czy wiesz, co ułatwia naukę języka japońskiego? Stały kontakt z językiem!

A to umożliwią Ci – ekhem – materiały NOBIRU … oraz bezpłatne, kreatywnie wykorzystane, zasoby internetu. Oto linki, które pomogą Ci w zanurzeniu się w języku. Wypróbuj różne źródła i znajdź te sposoby nauki języka japońskiego, które najbardziej pasują do Twojego stylu.

 

1. Wiadomości po japońsku

NHK oferuje uproszczoną wersję wiadomości z kraju i ze świata dla osób nie znających dobrze języka japońskiego, np. japońskich dzieci. Zdania są uproszczone, a znaki kanji – podpisane furiganą. Wiadomości są na poziomie, który będzie idealny dla początkujących i średniozaawansowanych adeptów języka japońskiego.

Przykład? Wiadomości na temat widzianej w Japonii zorzy polarnej. Znajdziesz tu tematyczne słownictwo i przy okazji dowiesz się, jak pięknie to wyglądało.

Przy okazji, także u nas w Tokio było widać zorzę, co relacjonowaliśmy na naszym Instagramie.

Link: NHK News Web EASYW

2. Bezpłatna manga online

Dla fanów komiksów, manga w oryginale będzie nie tylko przyjemną lekturą, ale także świetnym narzędziem do nauki języka. Strona ComicWalker oferuje darmowy dostęp do wielu mang w języku japońskim. Podobnie, jak MechaComic, która ma całą kategorię bezpłatnych mang, a także CMOA, gdzie stale pojawiają się czasowo dostępne bezpłatne tytuły.

Na tej ostatniej stronie przyda Ci się znajomość dwóch bardzo ważnych znaków oznaczających „BEZPŁATNY”: 無料

Obok mang dostępnych za darmo, znajdziesz guziki z napisami 無料 lub 無料で読む. Jeśli chcesz czytać za darmo, lepiej zacznij je rozpoznawać 😉

Link: Comic Walker, MechaComic, CMOA

Dzięki czytaniu, oswoisz się ze znakami, słownictwem i nowymi wyrażeniami.

Inne czytanki japońskie, dodatkowo wytłumaczone w języku polskim znajdziesz w naszej księgarni – sprawdź link: „Japońskie czytanki dla początkujących 

 

3. Darmowe anime z napisami

Anime to kolejny doskonały sposób na naukę japońskiego, który ucieszy osoby preferujące naukę przez zabawę 🙂 Dla osób na wyższym poziomie, polecamy oglądanie ich z japońskimi napisami. Dzięki temu, usłyszane słowo można połączyć od razu z jego zapisem w kanji, hiraganie czy katakanie.

W tej kategorii wiele zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Darmowy dotychczas Crunchyroll, oferuje obecnie bezpłatnie 7 pierwszych dni. Francuski serwis z anime – Wakanim – przestał istnieć w 2023 r., a Funimation w 2024. Obecnie darmową wersję, ale z reklamami oferuje jeszcze RetroCrush.

Darmowe fragmenty i całe odcinki anime znajdziesz także na youtube, dailymotion i niconicodouga.

Link: Retrocrush

 

4. Podcasty i japońskie konta Youtube

Podcasty i kanały YouTube prowadzone przez Japończyków, to często dobre źródło autentycznego języka japońskiego. Wielu z twórców prowadzi swoje programy bardzo czytelnie i mówi wyraźnie, dlatego będziesz mieć większe szanse na zrozumienie i zapamiętanie nowych słówek. Dobry pod tym względem program prowadzi np. znana aktorka Watanabe Anne. Dużo fragmentów japońskich programów telewizyjnych zobaczcie też na japońskim kanale Netflixa.

Dzięki programom możesz osłuchać się z naturalnym brzmieniem języka, co jest konieczne do opanowania japońskiej wymowy.

Inne sposoby nauki japońskiego

Darmowe materiały mogą być równie skuteczne jak te płatne, jeśli są używane systematycznie i z zaangażowaniem. Eksperymentuj z metodami i znajdź te sposoby nauki języka japońskiego, które najlepiej pasują do Twojego stylu nauki 🙂

Więcej artykułów i porad dotyczących nauki japońskiego znajdziesz na naszym blogu NOBIRU. Dołącz do naszej społeczności i śledź nas na mediach społecznościowych, aby być na bieżąco z nowymi materiałami.

Link: Zestaw e-booków do nauki języka japońskiego